zadzwoń
X
x
Biuro Podróży i Turystyki Almatur
Turystyka niebanalna
Infolinia: 801 50 00 05
*opłata zgodnie z cennikiem Twojego operatora
pn.-pt. godz.09:00-18:00, sb godz.10:00-14:00
TikTok Almatur
Instagram Almatur
Facebook Almatur
Tło strony almatur
Tło strony almatur OBOZY I KOLONIE WYCIECZKI I WCZASY KURSY JĘZYKOWE EGZOTYKA ZIELONE SZKOŁY ZIMA LEGITYMACJE ISIC
Tło strony almatur
Czego szukasz?
Obozy, kolonie
Wycieczki, wczasy, egzotyka, obozy studenckie
Kursy językowe
Szukaj kontekstowo
Tło strony almatur

Oferta turystyczna
Pozostałe produkty
Ważne informacje
Rok szkolny w USA

» pozostałe filmy    

Rok szkolny w USA

Poznaj Stany Zjednoczone z zupełnie innej, nowej perspektywy - zostań uczniem amerykańskiej szkoły średniej! Spędzając 1 lub 2 semestry w amerykańskiej szkole, mieszkając z amerykańską rodziną goszczącą otrzymujesz niepowtarzalną szansę poznania Ameryki i jej mieszkańców, ich stylu życia. Będziesz miał okazję porównania codziennego życia w USA z tym znanym z kina i telewizji.

Program nauki w szkole średniej to niezwykła szansa poznania Stanów Zjednoczonych i jeden z najlepszych sposobów nauki języka angielskiego. W czasie pobytu poznasz wielu nowych przyjaciół z różnych krajów, a dodatkowo spędzisz jeden z najlepszych i niezapomnianych okresów swojego życia.
Nie ma lepszego sposobu na poznanie danego kraju, jego kultury i tradycji, niż przebywanie z jego mieszkańcami i uczestniczenie w ich codziennym życiu. Nie trać więc tej szansy i zgłoś się do udziału w programie.

Co zyskasz?
  • udoskonalisz swój język angielski,
  • zdobędziesz doświadczenie, które na pewno zaowocuje w przyszłości, zarówno przy zdawaniu egzaminów na studia, jak i później w rozwijaniu kariery zawodowej,
  • powiększysz grono swoich przyjaciół,
  • poznasz amerykańską kulturę i tradycje.

Program jest dla Ciebie, jeśli spełniasz poniższe warunki:
  • jesteś uczniem w wieku 15-18 lat (w chwili wyjazdu na program uczeń musi mieć ukończone 15 lat, a nie ukończone 18,5 lat),
  • jesteś osobą samodzielną, dojrzałą, odpowiedzialną, tolerancyjną i nie boisz się nowych wyzwań (Twoja osoba zostanie oceniona w trakcie wywiadu przeprowadzonego przez pracownika biura),
  • uczysz się angielskiego przynajmniej 3 lata,
  • dostarczysz świadectwa szkolne z 3 ostatnich lat.
A teraz kilka słów o programie

Almatur jako pierwsze biuro w Polsce organizował wyjazdy do USA do szkoły średniej. Począwszy od 1990 r. wysłaliśmy ponad 1100 osób. Program realizowany jest przy współudziale amerykańskich partnerów - CIEE i Cultural Homestay International.

Nasi partnerzy współpracują z wieloma szkołami na terenie Stanów Zjednoczonych (publicznymi i prywatnymi). Zorganizowanie nauki w szkole, gdzie uczestnik jest jedynym Polakiem ogranicza używanie języka ojczystego do minimum, co pozwala na ciągłe poznawanie, kształtowanie i rozwijanie języka angielskiego. Uczniowie są zakwaterowani w małych miejscowościach, u specjalnie wyselekcjonowanych rodzin goszczących (rodziny goszczą u siebie ucznia na zasadach wolontariatu), będąc dla nich pełnoprawnymi członkami rodziny. Na miejscu uczestnik jest pod opieką lokalnego koordynatora, który zawsze służy radą i pomocą.

Po zaakceptowaniu na program Almatur pomaga w uzyskaniu dokumentu wizowego DS-2019 potwierdzającego legalność pobytu i nauki w Stanach Zjednoczonych i umożliwiającego ubieganie się o wizę J-1.

Program może być realizowany w ciągu roku (dwa semestry) od sierpnia do czerwca lub pół roku (jeden semestr) od sierpnia do stycznia. Rekrutacja na program roczny i półroczny kończy się w marcu. W trakcie programu uczestnik programu objęty jest ochroną ubezpieczeniową. Procedura aplikacyjna trwa kilka miesięcy, zachęcamy zatem do jak najwcześniejszego aplikowania na program.

Cena programu:

Cena programu zależy od terminu złożenia kompletnej aplikacji i przedstawia się następująco:

FUNDACJACZAS TRWANIA PROGRAMUKOMPLETNA APLIKACJA ZŁOŻONA DO 30/12/2023*KOMPLETNA APLIKACJA ZŁOŻONA PO 30/12/2023*
CIEE5 miesięcySprzedaż zakończonaSprzedaż zakończona
10 miesięcySprzedaż zakończonaSprzedaż zakończona
CHI5 miesięcySprzedaż zakończonaSprzedaż zakończona
10 miesięcySprzedaż zakończonaSprzedaż zakończona

*uczestnictwo w programie możliwe w miarę dostępności miejsc


Cena programu obejmuje:
Naukę w publicznej szkole średniej, zakwaterowanie i wyżywienie u rodziny goszczącej, ubezpieczenie na czas trwania programu, opiekę lokalnego koordynatora, spotkanie informacyjne po przylocie do USA.

Cena programu nie obejmuje:
Biletów lotniczych (cena od 800 USD), opłaty wizowej 185 USD, opłaty SEVIS 220 USD, kieszonkowego min. 200 USD miesięcznie.


Poniżej znajdziesz informacje, które pomogą Ci lepiej przygotować się do wyjazdu i pobytu w USA


Prawo
W trakcie pobytu w Stanach Zjednoczonych musisz przestrzegać prawa państwowego i lokalnego, jak również reguły ustanowione przez szkołę, rodzinę Twoich gospodarzy oraz organizatorów.

Szkoła
Stosowanie się do wszystkich reguł szkolnych jest konieczne. Oczekiwane jest także utrzymywanie się średniej Twoich ocen na poziomie przynajmniej "C". Pamiętaj, że jesteś tu na programie wymiany. Nawet, jeśli Twoje szkolne osiągnięcia nie mogą być przeniesione później do Twojego kraju, regularne uczestnictwo we wszystkich zajęciach jest obowiązkowe.

Nie zawsze jest możliwe otrzymanie dyplomu amerykańskiej szkoły średniej. Każda bowiem szkoła w USA ma różne wymagania jak i swoją specyfikę. Ponadto wiele szkół nie wydaje regularnego dyplomu zagranicznym studentom - w żadnych okolicznościach. Jeśli będziesz uczęszczać do jednej z tych szkół, nic nie może wpłynąć na zmianę tych reguł. Oczekiwanie takiego dyplomu stworzy tylko negatywne stosunki między Tobą a szkołą.


Rodzina goszcząca
Rodzina goszcząca zaakceptowała Cię na pobyt w swoim domu, ponieważ chce dzielić się z Tobą tym, co mają i ponieważ interesują się odmienną kulturą. Będziesz przebywał z tzw. przeciętną amerykańską rodziną, która może mieć (lub nie) takie samo pochodzenie społeczne i status materialny jak Ty. Zapomnij o wszystkim, co sądzisz, że wiesz o USA. To, co widziałeś w amerykańskich filmach i serialach telewizyjnych nie jest do końca prawdą. Jachty, luksusowe samochody, samoloty i baseny nie są powszechną własnością w USA, tak jak zapewne w Twoim kraju rodzinnym nie są dostępne dla wszystkich. Przyzwyczaj się, więc do stylu życia goszczącej. Musisz zaakceptować i przyzwyczaić się do ich standardu życia. Oczekuje się zdecydowanie, że to właśnie student zaadoptuje się do rodziny, a nie odwrotnie. Utrzymuj, więc swoje oczekiwanie na realnym poziomie i unikaj wszelkich niestosownych ocen na temat rodziny swoich gospodarzy. Wypełnianie wszystkich reguł, jakie stanowi rodzina goszcząca jest obowiązkowe.
Twoja rodzina wybrała Cię, Ty zaakceptowałeś ich. Trudno jednak poznać dobrze innych ludzi na podstawie listów lub fotografii. Tak więc kilka pierwszych tygodni dostarczy obu stronom zarówno odkryć jaki i rozczarowań. Jest to całkiem normalne.
Twoi nowi rodzice wyjaśnią Ci czego od Ciebie oczekują. Sądzimy, że spełnisz te oczekiwania. Ty, nowa rodzina i Twój koordynator powinni przejrzeć i znać obowiązujące reguły, aby upewnić się, że wiesz czego się od Ciebie oczekuje. Być może nigdy dotąd nie oczekiwało się od Ciebie pomocy w pracach domowych. Jednak w nowym domu, gdzie wszyscy uczestniczą w pracach domowych chętnie i automatycznie, również i od Ciebie będzie się tego oczekiwało. Nie ma żadnego znaczenia wszystko to, do czego byłeś przyzwyczajony w swoim domu. Teraz musisz wziąć na siebie obowiązki dawane Ci przez Twoich gospodarzy.
Będzie od Ciebie wymagane wiele, przynajmniej na początku. Pamiętaj, że nie jesteś tylko jeden, z którym rodzina ma do czynienia. Może być kilku członków rodziny, których uczucia powinno się uwzględniać. Powinieneś więc być świadom tego i wykazywać wiele zrozumienia i cierpliwości.
Przy pełnej uwadze, jaką obdarzają Cię gospodarze jako nowoprzybyłego, nie zapomnij, że w zamian również oni będą chcieli Twojej akceptacji. Czasami jednak trudno jest uczestniczyć we wszystkich formach aktywności takich jak szkoła, przyjaciele, sport i jeszcze pozostawić sobie trochę czasu dla swojej nowej rodziny. Pamiętaj jednak, że Twoi gospodarze zasługują na uwagę i chcą widzieć Cię dłużej niż tylko przez chwilę. Znajdź więc trochę czasu, aby po prosu porozmawiać ze wszystkimi członkami rodziny. Pamiętaj, że to oni są Twoją "zaadoptowane rodziną", która wybrała opiekę nad Tobą i należy im się szacunek oraz Twój czas dla nich.


Ustanowienie realnych wyobrażeń
Będzie dobrze, jeśli przygotowując się do program wymiany, będziesz miał o nim pewne wyobrażenie, ale wyobrażenie realistyczne.
Zachęcamy do zrewidowania tych wyobrażeń z rzeczywistością tuż po przyjeździe tak, abyś był świadomy tego co jest możliwe i co Cię czeka. Rodzina Twoich gospodarzy również podzieli się wyobrażeniami dotyczącymi Ciebie.
Czym są realne wyobrażenia?
Realne wyobrażenia dotyczące rodziny Twoich gospodarzy, to między innymi oczekiwanie, że staniesz się członkiem tej rodziny, że będziesz uczestniczył w ich życiu codziennym, w rodzinnych spotkaniach, że będziesz się uczył ich stylu życia i kultury. Nierealne wyobrażenia o rodzinie gospodarzy mogą wyglądać np. tak, że będziesz podróżował po USA, będziesz miał całkowitą wolność lub, że będziesz żył w ten sam sposób jak w domu rodzinnym. Pomocne jest także posiadanie realnych wyobrażeń o Twoim życiu towarzyskim. Być może dojdziesz do wniosku, że amerykańscy studenci nie ułatwiają Ci przyjęcia Ciebie do towarzystwa. Do Ciebie będzie należało zrobienie wysiłku, aby włączyć się w ich grupy i do ich działań. Bądź więc pierwszym, który powie "cześć" lub skieruje zaproszenie np. "czy idziesz w piątek na mecz?"
Powinieneś mieć również realne wyobrażenie o koordynatorze. Bierze on udział w programie w swoim wolnym czasie. To Twój koordynator wybiera Twoją rodzinę, Twoich gospodarzy i nadzoruje Ciebie, ponieważ interesuje się odmiennymi kulturami.


Twój koordynator
Zgodnie z zasadami programu Twój lokalny koordynator będzie kontaktował się z Tobą i rodziną, u której mieszkasz przynajmniej co 4 tygodnie, zaś spotykał się z Wami osobiście co najmniej raz na 8 tygodni. Ten kontakt ma na celu podtrzymanie Ciebie na duchu. Nie wahaj się komunikować się z nim otwarcie. Jeśli wydarzy się coś, co wprawi Cię w zakłopotanie, powinieneś skontaktować się bezpośrednio ze swoim koordynatorem. Organizatorzy mogą być Ci pomocni tylko wtedy, jeśli mają jasne zrozumienie Twojej sytuacji w każdej chwili. Informuj więc ich o wszelkich problemach.


Przyjazd do USA
Prawdopodobnie spędziłeś wiele bezsennych nocy przygotowując się do podróży i zastanawiając się jak to będzie w Stanach Zjednoczonych. Tuż po przyjeździe Twój koordynator zapozna Cię z zasadami programu, poinformuje jak zachować się w sytuacjach, które mogą być dla Ciebie nowe. Uczestnictwo w tzw. spotkaniu orientacyjnym jest obowiązkowe. Twój koordynator poda Ci wtedy ogólne informacje odnośnie USA i pobytu, jak również specyficzne informacje dotyczące Twojej lokalnej społeczności i szkoły. Przed tym spotkaniem zapisz sobie pytania - problemy o jakich myślałeś w kraju. Nie czuj się zawstydzony, aby zadawać wszystkie nurtujące Cię pytania. Pamiętaj też, że wielu studentów na tych spotkaniach - prawdopodobnie tak jak i Ty - chce znać odpowiedzi na te same lub podobne pytania.


Komunikowanie się
Porozumiewanie się z ludźmi rozwiąże większość Twoich problemów. Niewerbalny język ciała jest również ważnym sposobem komunikowania się. Uśmiech ma tu uniwersalne znaczenie. Używaj swoich oczu, rąk i wyrazu twarzy lub nawet zdjęć z gazet, aby pokazać coś, co masz na myśli. Nawet jeśli nie wiesz jakich słów użyć, może będziesz mógł pokazać komuś co masz na myśli. I nie martw się tym, że może być Ci głupio.
Rodzina Twoich gospodarzy też stanie przed tymi samymi odczuciami - czy to entuzjazmu, czy to niepokoju - przed którymi Ty stoisz. Tak więc, daj im szansę również dzielić i swoje odczucia. Postaraj się tylko jak możesz, aby być dobrym słuchaczem. Słuchanie jest sztuką trudną, ale płyną z niej liczne pożytki.
W USA oczekuje się od Ciebie otwartego i uczciwego komunikowania się. Gdy np. mówimy coś otwarcie i uczciwie oznacza to, iż nie mamy na myśli nic złego. Mówimy też bez osłonek. Jak przekazujesz to co mówisz, tak jest to rozumiane. Przez dzielenie się swoimi myślami i uczuciami - zarówno szczęśliwymi jak i smutnymi, ale w delikatny sposób - rozwiniesz życzliwe stosunki z ludźmi wokół siebie. Nie wahaj się, aby np. powiedzieć komuś, iż jesteś w kłopotach, zanim sytuacja rozwinie się w niekorzystnym kierunku.


Przyzwyczajenie się do angielskiego
Angielski, którego będziesz używał w codziennych sytuacjach będzie wydawał się być całkiem różny od tego, którego nauczyłeś się dotychczas. Wielu Amerykanów mówi szybko. Mówią też niekiedy niewyraźnie i często zlewają wyrazy lub używają słów, których nigdy wcześniej nie używałeś. Szczególnie język młodych ludzi w Stanach Zjednoczonych zmienia się tak szybko, że nigdy nie staje się on częścią tego, co jest nauczane w Twoim kraju. Nie martw się jednak, na pewno wkrótce zrozumiesz ten język.
Nie obawiaj się poprosić kogoś, aby mówił wolniej, czy powtarzać po rozmówcy lub aby rozmówca wytłumaczył Ci znaczenie danego wyrazu lub wyrażenia. Twoje pierwsze spotkanie z językiem rzeczywiście mówionym, stanie się swego rodzaju wyzwaniem. Nie bądź w takiej sytuacji zawstydzony lub nieśmiały. Jest to na swój sposób dziwne, ale jednocześnie prawdziwe, że ludzie lubią wyjaśniać innym ich maniery wymowy. Oni bowiem wyczuwają, że - w pewnym sensie - im się schlebia, chociażby prośbą o pomoc w zrozumieniu ich. Są dumni gdy mówisz ich językiem, tak jak Ty byłbyś dumny gdyby sytuacja się odwróciła.


Rozumienie lekcji
Zapewne trudno będzie prosić w szkole nauczyciela ciągle o pomoc. On po prostu może nie zawsze mieć czas podczas lekcji. - wszak musi się zajmować jeszcze innymi uczniami. Prawdopodobnie najlepszym sposobem jest pytanie i rozmowa z nauczycielem po lekcji, ale przekonasz się z biegiem czasu, że będziesz pytał coraz mniej, aż Twoje zrozumienie angielskiego poprawi się zdecydowanie.


Nabywanie płynności
Czasami możesz dojść do wniosku, że czujesz się sfrustrowany i zakłopotany swoim brakiem zrozumienia języka. Nie bądź jednak rozczarowany - nauka angielskiego stanie się coraz łatwiejsza. Musisz jednak poświęcić temu trochę czasu i cierpliwości. Miesiąc, dwa lub trzy - to nie jest za dużo, ale w tym czasie Twoja płynność wzrośnie tak, że nie zdasz sobie z tego sprawy.
W międzyczasie nie zapomnij, że uczysz się wszędzie, we wszystkich rodzajach sytuacji. W autobusie możesz zaobserwować sytuacje takie jak np. stosunki towarzyskie między ludźmi i cechy charakterystyczne bliskiego sąsiedztwa. Ten rodzaj nauki co prawda nie zależy od języka, ale jest ważny i wartościowy, gdyż pomaga Ci w zrozumieniu Twojego nowego amerykańskiego środowiska. Dowiesz się np., że Amerykanie znają odmienny język ciała, tak samo jak mają go ludzie w Twoim kraju. Opanujesz to stosunkowo szybko, jeśli tylko jesteś spostrzegawczy i jeżeli tylko zadajesz pytania. Pamiętaj - wykonałeś już pierwszy krok przez przyjazd do USA. Teraz następny krok wymaga, abyś czerpał jak najwięcej z kultury, języka i postawy. Użyj każdej okazji komunikowania się, aby stać się prawdziwym członkiem rodziny Twoich gospodarzy oraz społeczności, w której przebywasz.


Zawieranie znajomości z Amerykanami
Nowe osoby, które poznasz sprawią, że Twój pobyt stanie się jeszcze bardziej przyjemny. Mamy nadzieje, że poznasz wielu nowych przyjaciół, a każdy z nich stanie się nowym węzłem łączącym Cię z Ameryką.
Najlepszym sposobem zawierania przyjaźni z Amerykanami jest uczestnictwo we wszelkich formach aktywności dziejącej się wokół szkoły i w społeczności lokalnej. W przeciwieństwie do szkół z wielu innych państw, amerykańskie szkoły oferują wiele form aktywności grupowych, rozumianych jako dodatek do zajęć szkolnych.
Aby zorganizować sobie dobre stosunki towarzyskie musisz podjąć w tym celu rzeczywiste starania. Zarówno w rodzinie Twoich gospodarzy, jak i w szkole to Ty będziesz musiał przejąć inicjatywę, aby nawiązać i rozwijać przyjaźnie. Pierwszy krok zawsze zależy od Ciebie i zaakceptuj to. Pamiętaj o angażowaniu się w życie rodziny goszczącej, ich zajęcia i branie udziału w codziennych zajęciach w domu. Natomiast w szkole jednym z najlepszych sposobów nawiązania nowych znajomości jest uczestnictwo w zajęciach sportowych, klubach i różnego rodzaju wydarzeniach towarzyskich.


Ubezpieczenie
Wszyscy uczniowie będący w USA są chronieni ubezpieczeniem przez cały czas trwania programu. Większość z Was posiada ubezpieczenie gwarantowane przez organizatora. Ubezpieczenie Organizatora pokrywa koszty większych wydatków medycznych spowodowanych poważnymi chorobami czy wypadkami.
Aby jednak towarzystwo ubezpieczeniowe pokryło Twoje wydatki, musi spotkać Cię rzeczywiście poważny wypadek. Bowiem pewne wydatki medyczne (oprócz nagłych wypadków) nie są pokrywane przez ubezpieczenie - na przykład choroby powstałe w wyniku przebycia wcześniejszych chorób, rutynowe badania lekarskie, badania wzroku, lub dentystyczne, które nie są wynikiem wypadku. Większość przychodni lekarskich i szpitali żąda płacenia za usługi medyczne i to Ty jesteś odpowiedzialny za te opłaty. A jeśli koszty leczenia są już pokryte, wtedy dopiero następuje zwrot od towarzystwa ubezpieczeniowego.
Weź więc ze sobą (i trzymaj ją stale) wystarczającą sumę pieniędzy, aby opłacić koszt nagłych wypadków, by w razie czego nie prosić rodziny swoich gospodarzy o pożyczkę. Nie oczekuj od rodziny Twoich gospodarzy, że będą pokrywali Twoje wydatki medyczne, nie są oni bowiem w żaden sposób do tego zobowiązani. Rodzina Twoich gospodarzy i koordynator szczegółowo wyjaśnią Ci zasady funkcjonowania polisy ubezpieczeniowej. Jeśli chcesz zażądać odszkodowania za ewentualną chorobę czy wypadek powinieneś wypełnić formularz ubezpieczeniowy, załączyć wszystkie oryginalne rachunki i wysłać je na adres wynikający z Twojej karty identyfikacyjnej.

Jeśli masz problemy z roszczeniami, organizator Ci pomoże. Pamiętaj też, że rodzina Twoich gospodarzy oraz koordynator są w posiadaniu zezwolenia na leczenie Cię w nagłych wypadkach, w którym Twoi rodzice oświadczyli, że zgadzają się na Twoje leczenie.

Chociaż Twoje ubezpieczenie pokrywa koszty ewentualnych chorób i wypadków, nie pokrywa ono jednak tych sytuacji, które wymagają leczenia w wyniku wcześniejszego złego stanu zdrowia, jak również rutynowego leczenia u dentysty. W niektórych przypadkach możesz więc płacić za leczenie. Upewnij się więc, czy masz wystarczającą ilość pieniędzy, trzymanych specjalnie na tą okazję. I pamiętaj - nie wolno Ci pożyczać pieniędzy od gospodarzy.


Kieszonkowe

Mimo że Twoje zakwaterowanie i wyżywienie są zapewnione przez Twoich gospodarzy i tak będziesz musiał wydawać pieniądze. Organizator wymaga posiadania przynajmniej 200 USD na miesiąc, jako pieniędzy przeznaczonych na tzw. drobne wydatki. Bez względu na to jak i gdzie otrzymasz pieniądze, upewnij się, że fundusze są wysłane zawczasu tak, aby były dostępne gdy będziesz ich potrzebował. Nie wymaga się bowiem od gospodarzy, aby dawali Ci pieniądze.
Wydawane przez Ciebie pieniądze będą przeznaczone m.in. na kupno szkolnych posiłków (chyba, że gospodarze będą dawali Ci na lunch, co zależy tylko od ich dobrej woli) oraz na okazjonalne sprawy tj. kino, dyskoteki, wyjścia. Dodatkowo będziesz musiał pokryć pewne szkolne wydatki np. książki, sprzęt sportowy, koszty zabaw oraz inne. Te wszystkie wydatki należą do Ciebie. Rodziny gospodarzy nie mają też obowiązku dawać Ci rzeczy osobistych tj. artykułów higienicznych, piśmienniczych, znaczków, pieniędzy na książki i różne wyjścia. Opłaty za telefon również należą do Ciebie (także rozmowy zagraniczne). Proponuje się, abyś wraz z rodziną miał spis Twoich rozmów, tak abyś zawsze płacił za nie bezpośrednio z Twoich funduszy, z chwilą gdy tylko jedna z Twoich rozmów ukazuje się na rodzinnym rachunku telefonicznym.
Jeśli nie możesz podołać dodatkowym wydatkom ze swoich miesięcznych funduszy, powinieneś skontaktować się ze swoimi rodzicami w kraju i ustalić przesłanie większej sumy pieniędzy. Nie możesz bowiem otrzymywać pożyczek od organizatora i nie możesz pożyczać od gospodarzy. Jeśli potrzebujesz pomocy organizacyjnej w przekazywaniu pieniędzy poproś rodzinę gospodarzy lub koordynatora o pomoc. Z pewnością coś Ci doradzą.


Wizy
Wydano Ci wizę J-1 sponsorowaną przez organizatora, która daje Ci prawo do pozostania w USA jako student na czas trwania programu roku szkolnego. Ponieważ organizator sponsoruje tę wizę, jest odpowiedzialny za Ciebie podczas trwania programu. Wiza nie daje Ci prawa do pracy w USA.


Koniec programu
Musisz wrócić do swojego kraju w ciągu 14 dni po ostatnim dniu szkoły. Jeśli życzysz sobie przedłużyć pobyt, Twoja wola musi być odnotowana u organizatora, przynajmniej 45 dni przed końcem programu. Twoi naturalni rodzice muszą podpisać też formularz zwalniający organizatora z pełnej odpowiedzialności za Ciebie. Po tym jak się skończy program oficjalny, skończy się również odpowiedzialność zarówno organizatora, jak i Twoich gospodarzy.


Nagłe wypadki
W nagłych wypadkach Twój pierwszy kontakt powinien być nawiązany z gospodarzami. Bezpośrednio potem poinformuj o zdarzeniu koordynatora, który z kolei poinformuje biuro organizatora, zaś ono zawiadomi Almatur, który z kolei powiadomi Twoich naturalnych rodziców. Miej więc zawsze przy sobie spis ważnych telefonów, tzn. numery telefonów do gospodarzy, koordynatora, biura - zarówno regionalnego jak i głównego oraz numer pogotowia - 911. Używaj jednak numeru 911 tylko wtedy, gdy wydarzy się niebezpieczeństwo (wypadek) wymagający opieki medycznej lub udziału policji.


Podróże
Podróż indywidualna lub wycieczki grupowe są dozwolone jedynie z zatwierdzonym przez organizatora dorosłym opiekunem. Reguła ta stosuje się do wszystkich studentów bez wyjątku. Organizator posiada formularz podróży podpisany przez Twych naturalnych rodziców. Formularz ten uwzględnia również krótkie podróże (krótsze niż jeden tydzień), odbywane z gospodarzami, koordynatorem lub podróż z zatwierdzoną grupą, tak jak opisano poniżej. Organizator musi odnotować plan Twojej podróży i miejsce, w którym przebywasz. Wszystkie wycieczki, do których wlicza się całonocny pobyt (poza pobytem lokalnym), wymagają również powiadomienia przez Ciebie koordynatora. Dodatkowo też pewnie wycieczki będą wymagały specjalnego zezwolenia ze strony Twoich rodziców, gospodarzy oraz organizatora.

Koniecznie zawiadom swojego koordynatora telefonicznie o wycieczce, do której wlicza się całonocny pobyt poza domem. W razie wycieczki ponad tygodniowej rodzina gospodarzy i Ty musicie wypełnić stosowny formularz podróży. Organizator musi też otrzymać specjalne zezwolenie od Twoich naturalnych rodziców - poprzez Almatur. Upewnij się też, że formularz został wysłany odpowiednio wcześniej przed planowaną datą podróży.

Podróże grupowe są dozwolone tylko wtedy, gdy są sponsorowane przez szkołę, grupę sportową lub kościelną, ale także jedynie w przypadkach, gdy grupy posiadają dorosłego opiekuna (powyżej 25 lat). Formularz Pełnomocnictwa Podróży w Twojej aplikacji na program służy do uzyskania prawa wyjazdu na tego typu wycieczki. Dodatkowo jednak - Ty i rodzina gospodarzy - będziecie zmuszeni wypełnić formularz podróży i dostarczyć go do biura regionalnego organizatora na dwa tygodnie przed datą wyjazdu, jeżeli wycieczka jest dłuższa niż jeden tydzień. Organizator bowiem musi uzyskać zezwolenie naturalnych rodziców - przez Almatur.

Indywidualne wycieczki będą dozwolone tylko w przypadku odwiedzin u krewnych lub przyjaciół i zawsze będą wymagały wcześniejszego zezwolenia naturalnych rodziców; gospodarzy i organizatora. Gospodarze i Ty musicie wypełnić formularz podróży i przedstawić go do biura regionalnego jeszcze przed podróżą. Organizator otrzyma zgodę Twoich rodziców - poprzez Almatur. Jednak zezwolenie będzie wydane tylko wtedy gdy osoba, do której się wybierasz ukończyła 25 lat. Podróż musi przebiegać dokładnie od miejsca zamieszkania do miejsca wizyty i z powrotem. Żadne zbaczanie z trasy lub całonocne zatrzymanie nie wchodzi w rachubę. Podróż pociągiem lub autobusem nie może być zatwierdzona, zaś podróżowanie autostopem jest niedopuszczalne.

Nie otrzymasz zezwolenia na żaden inny typ podróży podczas uczestniczenia w programie pobytu USA. Podróże, które powodują nieobecność w szkolnych zajęciach nie są dozwolone. Twój pobyt w USA jest przede wszystkim programem akademickiej wymiany i uczestnictwo w zajęciach szkolnych powinno dominować nad innymi czynnościami np. podróżami.


Łatwość przystosowania się
Z pewnością napotkasz wiele różnic w amerykańskim stylu życia w porównaniu do stylu życia w Twojej ojczyźnie. Łatwość przystosowania się oraz tolerancja i elastyczność pomogą Ci zrozumieć i docenić te różnice i zaakceptować je jako część zdobywanego doświadczenia. Najprawdopodobniej będziesz musiał załatwiać wiele spraw kompromisowo i przyzwyczaić się do wielu rzeczy tak, aby udanie zintegrować się z naszym życiem - teraz już jako "amerykański" nastolatek.


Kurtuazje i zrozumienie
Pamiętaj, aby możliwie jak najczęściej okazywać zrozumienie rodzinie gospodarzy, koordynatorowi, szkole i przyjaciołom. "Proszę" i "dziękuje" są ważnymi słowami w Twoim słowniku. Rozważ np. pisanie do Twojej nowej rodziny krótkich notek z podziękowaniami, dawanie im małych prezentów, gotowanie im posiłku. Te małe gesty uświadomią ludziom, że jesteś im wdzięczny i doceniasz ich wysiłki. Zawsze bądź kurtuazyjny, np. mówiąc gdzie jesteś i kiedy wrócisz do domu. Zadzwoń, jeśli Twe plany ulegną zmianie i poinformuj o tym Twoich gospodarzy.


LISTA RZECZY DO SPRAWDZENIA


Szczepienia
Musisz mieć wszystkie konieczne szczepienia przed wyjazdem. Zapytaj się gospodarzy czy koordynatora czy stan, w którym będziesz mieszkał ma jakieś dodatkowe czy specjalne wymagania w tym względzie. Podstawą jest, aby Twoje ostatnie szczepienie DPT było wykonane w przeciągu ostatnich 10 lat.


Rejestry szkolne
Organizator będzie miał Twoje wszystkie konieczne świadectwa i inne dane, oprócz ostatnich. Nie będziesz mógł uczestniczyć w zajęciach szkolnych w USA, dopóki nie przedłożysz ostatnich świadectw szkolnych z odpowiednim tłumaczeniem. Zalecamy zatem zabranie do USA ostatniego świadectwa szkolnego przetłumaczonego na język angielski.


Recepty na leki i okulary
Weź je ze sobą, z właściwym ich tłumaczeniem i stosownymi wskazówkami. Jeśli nosisz okulary, weź też dodatkową parę, jak również receptę w razie, gdy zgubisz lub złamiesz je, aby kupić sobie nowe.


Badanie lekarskie
W większości przypadków jeśli planujesz branie udziału w uprawianiu sportu w szkole, będziesz musiał przejść pełne badania lekarskie. Poproś rodzinę Twoich gospodarzy lub koordynatora, aby sprawdzili, czy aby nie jest konieczne zrobienie tego w Twoim kraju rodzinnym - jeszcze przed wyjazdem.


Prezenty dla rodziny Twoich gospodarzy
Książka o Twoim kraju lub słodycze to typowe upominki, które będą mile widziane.


Informacje o ubezpieczeniu
Zrób sobie kopie wszystkich informacji dotyczących ubezpieczenia i trzymaj je w bezpiecznym miejscu. Rodzina Twoich gospodarzy i koordynator również otrzymują kopię tego dokumentu.


Skontaktuj się z rodziną gospodarzy
Warto, abyś potwierdził wcześniej informacje dotyczące twego przylotu ze swoimi przyszłymi gospodarzami. Upewnij się, że sprawdziłeś czy będą na Ciebie czekać na lotnisku.


Czytaj o Ameryce
Im więcej czytasz o amerykańskiej kulturze, tym lepiej będziesz przygotowany na przyjazd do USA.


Paszport i wiza
Dobrze jest mieć ze sobą zapasowe kopie wszystkich swoich dokumentów. Bezpośrednio po przyjeździe do USA proponujemy umieścić je w bezpiecznym miejscu.


Skontaktuj się ze swoim koordynatorem
Skontaktuj się ze swoim koordynatorem zanim przyjedziesz do USA. W ten sposób zapewnisz sobie dobre stosunki z nim. Będzie Ci to bardzo pomocne.


BPiT Almatur Polska
02-555 Warszawa, Aleja Niepodległoœci 177
tel. (22) 825 69 08, edukacja@almatur.pl
Almatur to biuro podróży istniejące od 1956 roku o ugruntowanej pozycji na rynku.

Nasza oferta to blisko 500 wyjazdów wakacyjnych i wycieczek w najróżniejsze zakątki świata. Organizujemy wycieczki zagraniczne i wyjazdy dla młodzieży od Bosforu aż po Missisipi. Od początku istnienia jesteśmy niekwestionowanym liderem w turystyce młodzieżowej, organizujemy obozy młodzieżowe i kolonie dla dzieci, obozy sportowe, paintballowe oraz kursy językowe w kraju i za granicą. Z ogromnymi sukcesami organizujemy obozy rekreacyjne dla młodzieży, ponieważ stawiamy na aktywny wypoczynek. Nic tak nie odpręża po ciężkiej sesji jak wyjazd ze znajomymi na obozy studenckie, które zapewniają niecodzienne wrażenia. Jesteśmy także renomowanym organizatorem wyjazdów wakacyjnych dla dorosłych po kraju i w najdalsze zakątki świata. Oferujemy wczasy dla osób ceniących sobie elastyczność podczas wakacji rodzinnych czy też w programie "Single bez dopłat". Dbamy o obsługę na najwyższym poziomie oferując naszym stałym klientom programy lojalnościowe i zniżki, a także posiadamy atrakcyjne oferty typu "last minute wakacje". Proponujemy egzotyczne podróże w traperskim klimacie, wakacje dla młodzieży i obozy zimowe w najlepszej atmosferze. Zmieniamy się dla Ciebie tak jak zmienia się temperatura w różnych częściach świata, gdzie od ponad 60 lat organizujemy niezapomniane obozy wakacyjne.
Klauzula informacyjna Gdy korzystasz z naszych serwisów, danymi osobowymi, które przetwarzamy mogą być, np. adres IP Twojego urządzenia, dane pozyskiwane na podstawie plików cookies lub podobnych mechanizmów zapisywania informacji w urządzeniach Użytkowników, o ile pozwolą one na zidentyfikowanie Ciebie. Więcej informacji na temat zakresu danych osobowych oraz cookies znajdziesz w Polityce prywatności.

Obozy i Kolonie
Obozy 2024
Zobacz
Wycieczki i Wczasy
Podróże 2024
Zobacz
Zielone Szkoły
Zielone Szkoły cz.1
Zobacz
Zielone Szkoły
Zielone Szkoły cz.2
Zobacz

Naszych Klientów ubezpiecza SIGNAL IDUNA Polska TU S.A.
Signal Iduna
Legitymacje ISIC Legitymacja ISIC